Solatni bar

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

tema odprta - 28. feb 2002 10:45 | ogledi: 6.138 | odgovori: 11

Živjo!

Zanima me, ali vam ustreza solatni bar v restavracijah oziroma gostilnah, ali imate rajši, če vam postrežejo z že pripravljeno solato?

Za odprtje te teme me je spodbudila ocena gostilne Pri Kuklju. Ocena sploh ni bila slaba, ampak je pa ocenjevalka napisala, da je pogrešala solatni bar. Tudi sama sem omenjeno gostilno ocenila in lahko povdarim tudi tu, da je bila solata, ki sem jo tam jedla res odlična, sveža, izbrana... bistveno boljša kot v večini slovenskih gostiln in restavracij.

Meni se namreč ob solatnih barih že skoraj obrača. V solatnih barih najdeš zelo slabe solate, stare, še posebej pa se mi obrača ob kakšnih solatah s testeninami in rižem, kjer zmešajo kar vse povprek...

Seveda obstajajo svetle izjeme tudi pri solatnih barih. Trenutno se spomnim solatnega bara v restavraciji Bivij pri Kopru in pa tistega v Pen Klubu v Ljubljani - ta dva vsekakor sta prvovrstna, saj ponudijo več vrst zelene solate, radiča, motovilec, rukolo, tudi ostale različne sveže solate. V večini ostalih gostiln pa ponudijo kakšen radič, ledenko, oba sta že malo uvenela in rjavkasta, peso in pa seveda tiste solate s testeninami in rižem...

Prosim, ne me narobe razumeti. Res sem bila ostra, vendar želim na nek način apelirati na gostince. Seveda pa naj izvejo tudi vaša mnenja - mogoče sem le izjema, ki ne mara solatnih barov.

Pred nekaj leti je bil namreč solatni bar nekakšen prestiž - želim povdariti to, da je slab solatni bar vsekakor precej slabša varianta kot pa pripravljanje solat. Osebno mi je pripravljena solata tudi okusnejša, čeprav bi si jo raje pripravila s kakšnim drugim kisom ali oljem.

Ana Češnovar

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

28. feb 2002 11:15

če je dober solatni bar,pravilno ohlajen pokrit, s pravim priborom....potem OK, sicer sem pa proti.. primer: v gostilni HOMAN v Škofji Loki imajo solatni bar v starem klavirju, hladijo pa solate tako, da kar led nasujejo notri....solate so napol zamrznjene, ovele, neprivlačne.....v gostilni PR LENGERJU vŽireh imajo solatni bar kar na mizi...nič pokrito, nič hlajeno...nehigienično......sicer pa opažam, da gostje pribor velikokrat odložijo kar na solato, ne da bi ga prislonili ob rob posode, ampak ga vržejo kar po solati.....pa je šel prej lulat, pa si ni umil rok.....boljše je, da ti solato prinesejo že sestavljeno in da ti jo premešajo tako kot je treba,kajti ti je ne moreš prav dobro premešati v tisti mali skodelici....... Herman Teron

neznan uporabnik

28. feb 2002 13:11

Po drugi strani pa nikoli ne veš, kaj se je s solato (in sestavinami za solato) dogajalo v kuhinji. Mene kot Prlečko (beri: prebivalka Prlekije) motijo solatne polivke, ki jih strežejo zahodno od Trojan. Navajena sem na bučno olje in česen, zato zelo navijam za solatni bife, kjer si lahko polivko za solato sama izberem ali celo zmešam. Si pa solatni bife seveda najprej ogledam (skupaj s straniščem), da ne doživim kakšnega neprijetnega presenečenja. Helena Sporočilo je spremenil(a) HG dne 28. feb 2002 13:12:43

neznan uporabnik

28. feb 2002 14:13

No, saj različni dressingi (kis+olje, jogurtov, majonezni) in še posebej olja (oljčno, bučno, sončnično), morda še kisi (vinski, jabolčni) so danes kot izbira že skoraj standarno na voljo. Mene pa moti tista zadeva s česnom: marsikje enostavno zmiksajo (s paličnim mešalnikom) česen in peteršilj in to naj bi bila tržaška omaka. Ma to ni nič ! Oboje mora biti sesekljano z nožem! Te sorte brozgo zadnje čase opažam tako v dressingih kot na pizzah. Zanimivo, kako drugačen () okus ima vse skupaj, če je sesekljano na roko z nožem. K A

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1692

28. feb 2002 16:19

Halo, da ne boste moje ocene Gostilne pri Kuklju narobe razumeli. Nekateri bi pogrešali solatni bar jaz ga nisem, saj sem našla veliko drugih dobrih, okusnih zelenjavnih jedi. Toliko v vednost. LP Saša

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

28. feb 2002 16:34

Saša, brez zamere, lepo prosim... Temo sem odprla, ker me zanima, kaj o tem mislite drugi, po drugi strani pa tudi zaradi tega, ker že dolgo nisem jedla tako dobre solate v kakšni gostilni, kot prav Pri Kuklju in mi je bilo žal tega, da si napisala, da bi mogoče kdo pogrešal solatni bar... Moje mnenje je takšno, da imajo v večini gostiln res zanikrne solatne bare. Ne gre le zato, da imajo poleg nekaj vrst solat tudi nekaj vrst kisa in olja, pa majonezni preliv - to je vendar najlaže. Hočem reči, da se je treba bolj potrudit!!! V omenjenih gostilnah (Pen Klub in Bivij) so se potrudili in je bar res takšen kot mora biti. Sicer pa se mi zdi, da v tisti majhni skledici zares ne moreš zmešati solate in je veliko boljša, če jo zmešajo v kuhinji. Ana Češnovar

Blondinka  

član od: 21.1.2002

sporočila: 15

28. feb 2002 19:40

Pozdravljeni vsi skupaj, zanimiva tema - solatni bar! Kot gostinka jemljem zadevo takole: če je v gostilni dovolj prostora za to razkošje, potem je zelo dobrodošel. Gostincu pomeni veliko, Prvič si gost lahko sam ogleda, izbere in po svojem okusu začini solato. Drugič je to prihranek časa za natakarja in delavca v kuhinji. Tretjič je takšen solatni bar kar lep intermezzo za gosta, kadar mora iz kakršnegakoli vzroka na svoj obrok malo počakati. Skratka, kar praktična zadeva! Kar se tiče finančne plati, se tak solatni bar obrestuje tam, kjer je velika frekvenca gostov. Kjer je porabnikov malo, tam otrebljena in izpostavljena solata in zelenjava romata ob zaključku delovnega dneva, praviloma v smeti. To pa preprosto pomeni, da je vzdrževanje "lepega izgleda" zelo drago in potratno! Ne razumem vedno svojih kolegov, čemu ponudba - razstava ovenelih solat, če pa je to pravzaprav slaba reklama za njihov lokal? Poleg tega nimajo čisto izdelane predstave, kaj je solata, kaj pa je hladna predjed! Pridružujem se mnenju ga. Veverice, če si želite ogledati kako naj resnično izgleda pravi solatni bar, potem kar na večerjo k Miklnu v Pen klub. Sama sem delala v Pen klubu in vam povem, da se tam za solate ter predjedi resnično zelo potrudijo. Sicer pa je ravno Miki tisti, ki je v Ljubljano prinesel idejo solatnega bara pa travižanski radič in še in še. Skratka, solatni bar ima svoj namen, tam, kjer je dovolj prostora, da ga gostje nemoteno obiskujejo, tudi dovolj velik mora biti, kajti tri solate res ni potrebno razstavljati, predvsem pa mora biti skrbno negovan, kar pomeni, da morajo biti sestavine vedno sveže, lepega izgleda, po možnosti tudi aranžirane itd... Praviloma se vzdržujem kritiziranja svojih kolegov, vendar so solatni bari pri nas res katastrofa! Pa saj ni samo to! Poglejte, sami omenjate skropucala s tržaškimi omakami, pa tatarski biftek, ki nikjer ni več praviloma iz pljučne pečenke, kaj šele, da bi ga strgali, pa dunajski zrezki, ki so ponarodeli do te mere, da se nihče več ne spomni, da mora biti zanj meso telečje itd. itd. Kot kaže pri nas vse več gostincev dela "na liniji najmanjšega odpora", se pravi čim ceneje, čim hitreje in čim več pokasirati. Škoda, ker svojega poklica ne ljubijo in v njem ne ustvarjajo. Biti kuhar je bilo včasih častno, danes pa vsi omalovažujejo ta poklic. Seveda še zdaleč niso vsi gostinci taki in prav je tako. Prav pa je tudi, da imamo čedalje več osveščenih gostov, ki jim ni treba več samoumevno pogoltniti vse, kar jim je ponujeno. Danes je gostiln in restavracij kot toče, pojdite tja, kjer so prijazni z vami, kjer se dobro počutite in kjer veste, da je hrana in pijača sveža in dobra, pa četudi to ni ravno najbolj eminenten lokal! Uh, kako sem se razpisala, pa saj nisem kriva, če pa odpirate provokativne teme, ki mene že tako ali tako motijo in se že sama nad njimi vedno znova pritožujem! Pa pozdravček - Blondinka!

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

28. feb 2002 22:33

Pravzaprav je problem solatnega bifeja tudi in v veliki meri odvisna od kulture gosta. Nekdo si nalaga solato z istim priborom iz vsake sklede po malo in zraven razsipa koruzo po zeleni solati, z rdečo peso kaplja po zelju, majonezo iz makaronove solate pomaže po drugih skledah...... in nazadnje odloži pribor v solato, ki je najbolj pri roki. Ja če si gostinec " privošči" solatni bife, mora imeti človeka ki pazi nanj, menja in dodaja mankajočo solato, stalno dodaj skledice in pazi na čistočo. Pravzaprav je s tem ogromno dela, pa še to, zvečer po večini ostanki solate v bifeju romajo( no vsaj morali bi) med pomije. Stroški in čas, ki se " zaprav"i s solatnim bifejem prisilijo gostinca k strežbi solate že pripravljene, kar pa seveda ne pomeni, da si kot gost ne bi smeli naročiti solato nepripravljeno in zraven zahtevati bučno olje ali jabolčni kis, česen ali tatarsko in sami poskrbeti zase. Anča

anazus  

član od: 4.1.2002

sporočila: 154

28. feb 2002 23:22

Pozdravljeni! Meni osebno solatni bari niso všeč, ker solate enostavno ne moreš dobro začiniti in premešati v ponavadi premajhnih skledah. LP Suzana.

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

1. mar 2002 0:23

Meni so pa solatni bari všeč, ker si lahko pripravim točno (ali pa vsaj približno) tako, solato, kot mi tisti trenutek ustreza. Pa ker običajno ne pojem prav veliko, mi ena velika solata iz solatnega bara zadošča ravno za en obrok (= kosilo). Je pa žal res, da so solatni bari različni od lokala do lokala. maja

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

1. mar 2002 11:36

Živjo, Nuša! Res je, da so bili solatni bari pred leti prestiž (in vsaj v našem koncu še vedno so). Jaz bi recimo večkrat rada jedla solate iz testenin, ampak jih ni moč dobiti, če nimajo bara Od takšne solate se vsaj jaz osebno tako lepo najem, da ne rabim skoraj nič drugega. Je pa res, da je problem: - ali skoraj ničesar ni v baru - ali pa je precej in to v ZELO slabem stanju. Tako smo prisliljeni jesti druge stvari (krompirček, ...), ko čutimo, da bi nam ustrezala samo solata. Pa meni osebno so narejene solate vedno prekisle in premalo slane. hi-hi Ampak pravim, obstajajo tudi redke izjeme, ki so čedalje bolj redke, ki dajo tudi nekaj na solato, če že imajo bar. Lep pozdrav vsem Sycia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti